BİR FİL VE BİR TİMSAHIN ÖYKÜSÜ

Çevirmen: Elanur AKGÜN | Editör: İdil DİNKÇİOĞLU | Son Okuma: Ömer Faruk TÜRKAN

(H. Berkeley Score)

 

Zamanın birinde, bir fil ve bir timsah nehir kenarında duruyor, aralarından hangisinin daha üstün bir hayvan olduğunu tartışıyorlardı.

Fil “Şu gücüme bir bak. Hortumumla bir ağacı bile kökünden sökebilirim.” dedi.

“Heh! Ne yazık ki gücünün fazla oluşu benden üstün olduğun anlamına gelmez. Senin derin benimki kadar sağlam değil. Benimkini ne mızrak ne ok ne de bir kılıç delip geçebilir.” diye cevapladı Timsah.

Tam kavgaya tutuşacakları esnada Aslan oradan geçiyordu.

Ormanların kralı yanlarına yaklaşarak sordu: “Hayrola, beyler! Neden tartışıyorsunuz?”

Hep bir ağızdan “Hangi hayvanın daha üstün olduğunu bize söyler misiniz, lütfen?” dediler.

“Elbette.” Nehrin karşısını işaret ederek “Şu duvardaki çelik miğferi görüyor musunuz?” diye sordu.

Tek bir ağızdan cevapladılar: “Evet!”

“Pekâlâ öyleyse.” Sözüne devam etti Aslan: “Gidip o miğferi alın, bana getirin, işte o zaman aranızda bir seçim yapabilirim.”

Bunun üzerine hemen harekete geçtiler. Suya alışık olduğu için nehrin karşısına ilk ulaşan Timsah oldu. Duvarın yanına gelmesi çok da uzun sürmedi.

Timsah, Fil gelene kadar orada bekledi. Fil duvarın yanına vardığında ne yapılması gerektiğini çabucak anladı ve hortumunu uzatarak miğfere kolayca ulaştı.

Ardından birlikte tekrar nehrin karşısına doğru yol aldılar. Fil, suda Timsah’a yetişeyim derken miğferi sırtında taşıdığını unutuverdi. Birden yalpalayınca miğfer sırtından kayıp derinlere battı. Timsah durumu fark edince suya dalarak onu dev ağzıyla yukarı çıkardı. Sonra geri döndüler ve Timsah miğferi Aslan’ın ayaklarının dibine bıraktı. Ormanların kralı onu aldı, sonrasında Fil’e dönerek şöyle söyledi:

“Sen, cüssen ve hortumun sayesinde duvardaki miğfere ulaşabildin fakat düşürdüğün için onu geri alamadın.” Ardından Timsah’a yöneldi: “Sen miğfere ulaşamamana rağmen dalarak onu elde ettin. İkiniz de kendi yöntemlerinizle bilge ve zekisiniz. Ne sen ondan daha iyisin ne de o senden.”

Kaynakça:

Score, H. B. (n.d.). The Elephant and the Crocodile by H. Berkeley Score. CommonLit. Retrieved January 7, 2023, from https://www.commonlit.org/en/texts/the-elephant-and-the-crocodile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: