Kötü Adamlar ve Bir Fil

Çevirmen: Gizem MESTANOĞLU | Editör: Ömer Faruk TÜRKAN | Son Okuma: İdil DİNKÇİOĞLU

 Bir zamanlar her gün yol kenarında dilenen altı kör adam varmış. Filler hakkında çokça şey duymuşlar ama hayatlarında daha önce hiç fil görmemişler. Zaten nasıl görebilirlermiş ki?

Tesadüf bu ya, bir gün dilendikleri esnada önlerinden fil geçivermiş. Adamlar bu koca hayvanın önlerinden geçtiğini duyunca onu görebilmek için biniciden hemen durmasını istemişler. Fili göremezlermiş tabii ama dokunarak nasıl bir hayvan olduğunu az çok anlayabileceklerini düşünmüşler.

Şekil 1 Körlerin fili tasvir üzerine ukiyo-e (ağaçbaskı) deseni, Itchō Hanabusa, 1888

İlk adamın eli filin yan tarafına denk gelmiş, “Hmm, artık bu koca hayvan hakkındaki her şeyi biliyorum!” demiş. “Bu hayvanın duvardan farkı yok.”

İkincisiyse sadece filin dişine dokunmuş ve demiş ki: “Yanılıyorsun kardeşim, bu şey duvara benzemiyor çünkü kıvrımlı, pürüzsüz ve keskin. Bu hayvan kargıdan başka bir şeye benziyor olamaz.”

Üçüncü adam filin hortumunu tutuvermiş ve “İkiniz de yanılıyorsunuz.” demiş. “Bilgili biri bu filin yılana benzediğini kolaylıkla anlar.”

Adamlardan dördüncüsü kollarını uzatıp filin bacaklarından tekini kavrayarak, “Yahu, bu kadar kör olduğunuza inanamıyorum!” demiş ve eklemiş: “Filin kıvrımlı ve uzun olduğu çok açık. Tıpkı bir ağaç gibi!”

Beşinci adam çok uzunmuş o yüzden filin kulağına dokunabilmiş. “Dünyadaki en kör insan bile bu heybetli hayvanın saydıklarınızın hiçbirine benzemediğini anlar.” diyerek eklemiş: “Bu fil bildiğin koca bir yelpaze.”

Altıncı adam o kadar körmüş ki fili bulabilmesi bile biraz zaman almış. En sonunda hayvanın kuyruğuna dokunabilmeyi başarabilmiş ve “Ah benim budala dostlarım!” diye haykırmış. “Çok açık ki duyularınızı yitirmişsiniz çünkü bu filin duvarla, kargıyla, yılanla, ağaçla veya bir yelpazeyle alakası yok. Ufacık hissedebilme yetisine sahip biri bile bu hayvanın halattan farkı olmadığını anlayabilir.”

Bir süre sonra fil gitmiş ve altı kör adam tüm gün yol kenarında oturup tartışmışlar. Her biri hayvanın nasıl göründüğüne o kadar eminmiş ki diğerleri de aynı fikirde olmadığı için birbirlerini aşağılayıp durmuşlar. Lakin sadece körler değil, gören gözler bile bazen böyle ahmaklıklar yapar.

 

Kaynakça: Baldwin, J. (2019, March 10). The Blind Men and the Elephant. AmericanLiterature.com | Short Stories and Classic Literature. Retrieved September 3, 2022, from https://americanliterature.com/author/james-baldwin/short-story/the-blind-men-and-the-elephant.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: